Yaşarlı İletişimcilerden Türk-Alman Dostluğu’na Katkı

Yaşar Üniversitesi öğrencileri Türk-Alman dostluğuna bir film projesiyle katkıda bulunuyorlar.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Sanat Tasarım Fakültesi öğrencileri “es sind wir/bu bizimki” adlı film projesiyle Türk- Alman dostluğuna katkıda bulunuyorlar. Alman Tobias ile Türk kızı Tuğba’nın aşk hikâyesini konu edinen filmin çekimleri Yaşar Üniversitesi’nde başladı. Almanya’da tanışarak duygusal beraberliğe adım atan çift, Tuğba’nın İzmir’de yaşayan kuzenini ziyaret etmek üzere Türkiye’ye gelirler. İzmir’de büyük bir misafirperverlik ile karşılan Tobias, beslenen ön yargıların yersiz olduğunun farkına varır ve aynı sorunların Almanya’daki Türklerin de yaşadığını fark ederek onlarla empati kurmaya başlar.

“Türk kültürü, Alman kültürüne esin kaynağı oluyor”

Yaşar Üniversitesi’ne katkılarından dolayı teşekkür eden film projesinin koordinatörü ve yapımcısı David Leupold, uluslararası bir film projesinin zorluklarını yine uluslar arası işbirliğiyle aşabildiklerini söyledi. Almanya’da Türklere yönelik bir ön yargının bulunduğu kaydeden Leupold, “Almanya’da Türklere olan bakış bazı kilişeler ve ön yargılardan ibaret. Biz bu filmle bunu da kırmak istiyoruz. Türk ve Alman kültürleri arasında farklılık bulunmasına rağmen çatışma olmadan bir arada yaşayabilirler. Hatta Türk kültürü, Alman kültürüne esin kaynağı oluyor. Filmi Almanya’daki ön yargıları kırmak için ilk orada göstereceğiz” diye konuştu.

Yaşar’dan ulaşım ve teçhizat desteği

Yaşar Üniversitesi ile ilgili koordinasyonunu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şefik Güngör ile Cenk Sönmez’in yürüttüğü projede, genç sinemacılara Medya Merkezi tarafından film sırasında kullanılmak üzere teçhizat ve filmin bazı sahnelerinin çekildiği yerlere ulaşım desteği sağlanıyor.